Kdo dobře spí, žije lépe: zlatá pravidla zdravého spánku

Kategorie: Tipy a inspirace - května 2022
  • Zkopírovat odkaz
Pár si užívá zdravý spánek
Související technologie:
Technologie Steam Hygiene
Zjistěte více

Čtení zabere: 3 minuty

Lidé stráví přibližně třetinu svého života spánkem. Je to hodně času? Nepochybně, ale jde o dobře strávený čas. Dostatečné, dobré spaní každou noc je fyziologickou nutností a základní složkou našeho zdraví a pohody. Ale víte skutečně, co je to zdravý spánek a jak ho dosáhnout?

Zlatá pravidla jak zdravě spát

  1. . Zbavte se špatných návyků. Věděli jste, že některé z našich každodenních zvyků mají negativní dopad na náš noční odpočinek? Usínání se zapnutou televizí, trávení příliš dlouhého času na chytrém telefonu před usnutím nebo pití kávy po večeři jsou návyky, kterým je třeba se vyhnout. Dokonce i modré světlo vyzařované obrazovkami může potlačovat produkci melatoninu, hormonu, který tělu signalizuje, kdy je čas spát a kdy se probouzet!
  2. Pravidelně se věnujte fyzickým aktivitám. Cvičení před spaním podporuje usínání a hluboký spánek, ale mělo by skončit alespoň tři hodiny před spaním. Umožňuje nám také vybít přebytečnou energii, která by nás jinak nutila převalovat se v posteli.
  3. Nastavte si spánkový režim. Ke zdravému rytmu spánku a bdění patří také spánková rutina Snažte se každý večer dodržovat stejný rozvrh, například každé ráno si nastavte budík přibližně ve stejnou dobu, a to i o víkendu. To umožní vnitřním hodinám vašeho těla optimalizovat kvalitu vašeho spánku.
  4. Vytvořte si pravidelné rituály před spaním. Naučit se relaxovat je základní krok v přípravě na spánek. Zamyslete se nad činnostmi, které jsou pro vás příjemné a uvolňující, a zařaďte je ke svým rituálům před spaním, například horkou koupel, desetiminutovou meditaci, několik jógových pozic nebo lehce protahovacích cviků nebo půlhodinové čtení. Snažte se každý večer dělat totéž.
  5. Jezte lehká jídla, zejména k večeři. Konzumace velkého množství jídla před spaním, zejména takového, které obsahuje spoustu cukru nebo tuků, může narušit spánek. Zvykněte si jíst zdravou, lehkou večeři, která obsahuje potraviny, jako jsou celozrnné obiloviny, dýňová semínka, kuřecí maso, ořechy, čočka, oves, fazole a vejce, které podporují spánek. Pokud hledáte inspiraci, objevte všechny naše recepty na rychlé a zdravé večeře!

Kolik hodin bychom tedy měli spát?

Neexistuje žádný předem stanovený počet hodin, které je třeba prospat: někteří tvrdí, že stačí 7 hodin, jiní deklarují 8, nebo dokonce 6 hodin. Mají někteří lidé pravdu a jiní se mýlí? Pravděpodobně mají pravdu všichni, protože počet hodin spánku se u jednotlivých lidí liší.

Může se například lišit podle věku, protože čím jste starší, tím méně hodin spánku potřebujete; ale také podle našich aktivit, protože když zažíváme větší fyzickou námahu nebo prožíváme výrazný stres či psychickou zátěž, tělo potřebuje více hodin spánku, aby obnovilo vynaloženou energii a lépe napravilo škody. 
Proto neexistuje žádný zaručený recept, jak zjistit, kolik hodin spánku potřebujete, nejlepším způsobem, jak to pochopit, je naslouchat svému tělu.

Přestože se domníváme, že zdravý spánek nemůžeme ovlivnit, můžeme pro jeho zlepšení udělat mnoho. Mnoho pozitivních návyků a triků dokáže tělo na spánek připravit a uvést ho do co nejlepšího možného stavu pro kvalitní noční spánek. 
 

Zdravý spánek pro zdravý život

Zdravý spánek se skládá ze dvou prvků: z dostatečného počtu hodin spánku a z hlubokého nepřerušovaného spánku, tzv. kvalitního spánku.

Během hlubokého spánku náš mozek reorganizuje zážitky, které jsme prožili během dne, některé detaily vyřazuje a jiné upevňuje v paměti: tato funkce je zásadní pro posílení naší dlouhodobé paměti. Na druhou stranu má přiměřený počet hodin spánku regenerační a obnovovací funkci.

Společně zajišťují, aby naše tělo a mysl byky během dne zdravé a plné energie.

Doporučujeme vám si po dobu jednoho týdne zaznamenávat délku spánku a to, jak odpočatí se cítíte po probuzení. Dodržování těchto několika zlatých pravidel vám může přinést prospěch během několika dní!

Jste připraveni vytvořit si svůj rituál před spaním?

Vítejte ve světě Whirlpool. Tvoříme pro vaši pohodu.

 

Související technologie:
Technologie Steam Hygiene
Technologie Steam Hygiene odstraňuje až 99,9 % bakterií a zaručuje 100% svěžest pro klidný spánek.
Zjistěte více
Související technologie:
Technologie Steam Hygiene
Technologie Steam Hygiene odstraňuje až 99,9 % bakterií a zaručuje 100% svěžest pro klidný spánek.
Zjistěte více