Být šťastný je univerzální a prioritní lidské právo

Kategorie: Čas pro sebe - září 2023
 • Zkopírovat odkaz
Šťastný smějící se pár v kuchyni
Související spotřebiče
Whirlpool technologie 6. SMYSL
Objevit více

Čtení zabere: 4 minuty

Jsme tak zaneprázdněni definováním sebe sama pozitivními vlastnostmi pocházejícími ze světa výkonnosti a produktivity, že si neuvědomujeme, jak aktivně máme sklon zanedbávat všechny aspekty klidu a nadšení, které bychom mohli denně prožívat. Pokusme se společně čelit negativním účinkům stresu, opakujícím se a vtíravým myšlenkám, obavám a přežitkům, které obývají naši mysl a srdce. Abychom tak mohli učinit, musíme se nejprve sami sebe zeptat, jaký vztah máme k tomu, abychom byli šťastní, k možnosti čelit svým obavám, k pohledu na úzkostné otázky našeho života. Zametáme vše pod koberec? Minimalizujeme problémy a znehodnocujeme jejich vliv na naše chování? Odsuzujeme se za to, že nejsme schopni jít dál?

Body sebereflexe

Z výzkumů a psychologické literatury víme, že lidé mají určité množství energie, aby se vypořádali s emoční zátěží stresových situací, kterým čelí, ale jsme si také vědomi vysokého rizika přetížení a náklonu, když jsou zdroje omezené.

Být šťastný je proces, který začíná chutí čelit obtížím a končí svobodou popsat je slovy, která je vyprazdňují, a prochází novým pohledem na sebe sama.

Za tímto účelem navrhuji několik bodů k zamyšlení, které můžete sdílet s lidmi, kteří žijí ve vašich srdcích, nebo je můžete zkoumat samostatně, až budete připraveni věnovat čas sami sobě.

 1. Myslet na štěstí neznamená vyhýbat se povinnostem
  Jsme tak zvyklí myslet na sebe ve spěchu, zahlceni, na pokraji svých sil, že myšlenka na štěstí v nás vyvolává pocit viny, lenosti a neorientovanosti na vytváření hodnot. Psychologie a výzkumy nám hlasitě říkají, že věnovat se tomu, co nás činí šťastnými, zlepšuje koncentraci, vnímání sebe sama a celkovou psychofyzickou pohodu.
 2. Opakující se myšlenky bychom neměli zavrhovat, ukazují cestu. Všichni v sobě nosíme vtíravé myšlenky
  Vkrádají se do našich dnů, vysávají energii, přinášejí nám stres a zmatek. Vyhýbat se jim nebo se je snažit potlačit má stejný efekt, jako když vymažeme cestu z mapy a sami si najdeme zkratky. Je třeba se na ně podívat, dát je pod lupu na dobu potřebnou k tomu, abychom pochopili, jak je zvládat. Lepší je to dříve, pak už je pozdě.
 3. Není pravda, že když to neuděláte vy, neudělá to nikdo jiný.
  Rodinný, kulturní a společenský kontext, v němž jsme ponořeni, vyžaduje superhrdiny, ale potichu. Naučili jsme se počítat za ostatní tím, že děláme, cítíme se jedineční, nepostradatelní, ale také velmi osamocení. Přenechání druhým, i když jsou malí a nezkušení, možnosti postarat se o jejich závazky a povinnosti nám pomáhá zmenšit strádání a všemocnost.
 4. Jak moc se bojíte svých negativních emocí?
  Být šťastný
  není nikdy záležitostí naivity nebo dětinské lehkosti. Zastavit se a zamyslet se nad tím, jak najít radost ze života a nadšení, zahrnuje začít od toho, proč jsme je ztratili. Znamená to vyrovnat se se smutkem a často i hněvem, který podbarvuje naše dny. A to je jistě děsivější než zvyk na stres, kterému se neustále vystavujeme.
 5. Stres, starosti a přetížení se nacházejí v obrazu, který jste si o sobě udělali.
  Skutečnost je záležitostí pohledů, úhlů pohledu, z nichž pozorujeme lidi a jejich vztahy. Vyprávění o sobě samých, na pokraji energie, připravených kdykoli explodovat, je jen jedním z možných popisů, které se nás týkají. Pochopení toho, proč převažuje, může být začátkem cesty poznání, na níž se cítíme efektivní.
 6. Dělat věci pro druhé nezaručuje jejich lásku
  Neustále si opakujeme, jak je únavné být každému nápomocen, jak málo jsme uznáváni, jak i v práci je každé gesto bráno jako samozřejmost. Co kdybychom se začali sami sebe ptát, co od tohoto uznání skutečně očekáváme? Jak moc souvisí frustrace z toho, že nejsme viděni, naopak s vrozenou touhou být milován? Tady nejde o to, že bychom druhé nahradili tím, že nás budou milovat a my budeme šťastní.
 7. Štěstí není něco, co si zasloužíte, ale co žijete.
  Život není překážková dráha ani úroveň videohry, ve které vyhrajete cenu. Je to naprosto osobní cesta, na které si nemusíme zasloužit radost, šťastný okamžik ani myslet na to, že jsme spokojeni. Být šťastný je součástí lidské přirozenosti, je to podmínka přežití a kvality naší budoucnosti a našich vztahů s lidmi, které máme rádi. Není to doplněk, ale nutnost, za kterou musíme být osobně zodpovědní.

Budování nových významů vycházejících z těchto úvah je prvním skutečným cílem, jehož lze dosáhnout v perspektivě štěstí a radosti, které lze nejen objevit, ale dokonce znovuobjevit

Vítejte ve světě Whirlpool, kde pohoda začíná u Vás doma.

Článek pro společnost Whirlpool napsala Dr. Valeria Locati psycholožka a psychoterapeutka

 

Související spotřebiče
Whirlpool technologie 6. SMYSL
Technologie 6. SMYSL zajišťuje skvělé výsledky a zlepšuje výkon vašich domácích spotřebičů
Objevit více
Související spotřebiče
Whirlpool technologie 6. SMYSL
Technologie 6. SMYSL zajišťuje skvělé výsledky a zlepšuje výkon vašich domácích spotřebičů
Objevit více