Jak provést generální úklid a udělat si místo pro sebe

Kategorie: Tipy a inspirace - května 2022
  • Zkopírovat odkaz
Žena sedící na pohovce po generálním úklidu domu
Související technologie:
Uspořádání vnitřního prostoru ledničky
Zjistěte více

Čtení zabere: 2 minuty

Zbavit se nadbytečností není jen trend, ale cvičení v životní pohodě, které nám umožňuje naplno využít naše prostory a žít v nich. Nemluvíme o obyčejném úklidu nebo čištění, ale o generálním úklidu domácnosti: o základním způsobu, jak pečovat o sebe a starat se o místo, které nás reprezentuje nejvíce: o náš domov.

Generální úklid: co to je a proč je důležitý pro duševní zdraví?

Mezi předměty přítomnými v našem domově a naší myslí existuje silné spojení, protože náš domov je našim příběhem: vše, co si vybereme, nás spojuje s našimi nejhlubšími hodnotami a vyjadřuje naše skutečné emoce.  
 
Když z našeho prostředí zmizí zbytečné věci a odráží to, jací jsme, vytváří se kolem nás i v nás nová harmonie. Zbavit se přebytečných věcí může prospět vašemu zdraví, protože se budete cítit klidnější, šťastnější, budete mít větší kontrolu nad svým životem a budete méně úzkostní a vystresovaní.

Tento proces může trvat dlouho nebo krátce, záleží na vaší ochotě ke změně. Jaký je však první krok? 

Začněte znovu s tím, na čem vám skutečně záleží

Výběr toho, co zůstane a čeho se zbavíte, vás povzbuzuje k aktivnímu rozhodování o tom, co patří do vašeho života právě teď, a k tomu, abyste žili pevně v přítomnosti a nelpěli na minulosti. To vám umožní zbavit se materiálního, mentálního a emocionálního nepořádku.

Skvělý způsob, jak pochopit, čeho z minulosti se vzdát, je promítnout si sám sebe do budoucnosti a pokusit se představit si svůj ideální životní styl, jaký domov chcete a jak byste v něm chtěli žít. Dokážete si to představit? Tato projekce vám pomůže definovat váš cíl a pracovat v přítomnosti na dosažení duševní pohody, která povede k sebezdokonalení.

Je to zajímavá teorie, ale jak ji uvést do praxe? Zde je prvních 5 kroků k větší duševní pohodě.

5 pravidel pro účinný generální úklid bytu

1. Zabývejte se vždy jedním prostorem a jednou místností v jednom okamžiku. Generální úklid je spojen s všímavostí, takže se věnujte jedné věci po druhé, aby vaše úsilí bylo efektivní. Začněte v kuchyni, v srdci domova a tam, kde trávíme nejvíce času.
2. Vytvořte si seznam úkolů. Než se pustíte do práce, rozhlédněte se kolem sebe a vytvořte si seznam pro každou místnost, na němž rozepište vše, co by se mělo vytřídit, vyhodit nebo darovat. Nemyslíte, že je čas zbavit se té sady nádobí, kterou jste nikdy nepoužili?
3. Činnosti věnujte 5 minut denně. Nepřehánějte to! Nespěchejte a zaměřte se na nejviditelnější oblasti. Nepořádek v domácnosti můžete například začít krotit nejprve od polic v kuchyni.
4. Vytvořte si systém třídění. Použijte rychlou a snadnou metodu tří krabic. Vezměte si s sebou do každé místnosti tři krabice s popisem: vyhodit, darovat a ponechat. Poté, co projdete každou věc a zařadíte ji do správné krabice, si uvědomíte, na kterých věcech vám opravdu záleží.
5. Nechejte si pouze ty věci, které máte rádi. Radost je osobní. Takže to neberte tak, že máte povinnost vytvářet prostor za každou cenu, ale vytvořte ho pouze tam, kde si myslíte, že ho nejvíc potřebujete.

Zdá se vám práce na vytvoření oázy klidu v jinak chaotickém světě příliš náročná? Jakmile začnete, zjistíte, že faktor dobrého pocitu se dostaví poměrně rychle. 
Doporučujeme stanovit si pozitivní cíle a zaměřit se na to, co chcete od generálního úklidu získat, ať už jde o prostor, pořádek, přehlednost, svobodu a další. Postupujte krok za krokem a oslavujte své pokroky. Výsledkem bude skutečná změna, a to nejen ve vašem okolí, ale také ve vaší mysli, těle a duši.

Jste připraveni vydat se na cestu k pohodě?

Vítejte ve světě Whirlpool. Tvoříme pro vaši pohodu.

 

Související technologie:
Uspořádání vnitřního prostoru ledničky
Získejte veškerý potřebný prostor a flexibilitu, abyste mohli snadno skladovat potraviny podle svých potřeb.
Zjistěte více
Související technologie:
Uspořádání vnitřního prostoru ledničky
Získejte veškerý potřebný prostor a flexibilitu, abyste mohli snadno skladovat potraviny podle svých potřeb.
Zjistěte více