5 výhod vědomého vaření

Kategorie: Čas pro sebe - května 2022
  • Zkopírovat odkaz
Muž v kuchyni během vědomého vaření
Související technologie:
Oven Cook4-technologie
Zjistěte více

Čtení zabere: 3 minuty

Vědomé vaření má mnoho přínosů pro vaši pohodu. Zjistěte, jak vylepšit své duševní zdraví, zlepšit sebevědomí a směřovat k rozkvětu pomocí zdravé stravy a něčeho tak jednoduchého, jako je vaření!

Snižuje stres a úzkost

Sledujte myšlenky, které k vám přichází, vnímejte je bez předsudků a nechte je odplout jako mraky na obloze. Naslouchejte svým emocím, jak se vzdouvají a klesají jako vlny na moři.

Sebepozorování je základem vědomého vaření, které nám díky soustředění a uvědomění dává pocit zvládání a kontroly naší mysli. Vaření nám díky své opakovatelnosti pomáhá uvolnit se a vstoupit do určité formy meditace. Opakovaná gesta nás vybízí, abychom čelili svým myšlenkám se stejnou trpělivostí, s jakou čekáme, až těsto vykyne nebo voda dosáhne správné teploty.

Soustředění na každé konkrétní gesto, chuť a vůni nám navíc pomáhá odvést myšlenky od všeho mimo toto šťastné, hřejivé místo, ve kterém se nacházíme, což nám umožňuje uvolnit se a snížit hladinu stresu a vše ostatní nechat na později... nebo na nikdy! 

Když se na vaření podíváte jako na příležitost k širšímu praktikování všímavosti, může se příprava pokrmů změnit z čistě funkčního procesu na cestu k péči o sebe sama.

Jste připraveni ponořit se do vědomého vaření v naslouchání, přijímání a neodsuzování? 

Vítejte ve světě Whirlpool. Tvoříme pro vaši pohodu.

 

Vyzkoušejte si výhody vědomého vaření a žijte v přítomnosti.

Existuje vnímavé a smyslové „tady a teď“, kdy o úspěchu receptu rozhoduje přesné odměřování. Kde se toulají vaše myšlenky, když vybíráte ingredience? A když mícháte, hnětete a ochutnáváte? 
Praktikování vědomého vaření může přinést vnitřní klid do hektického života, protože podporuje uvědomování si přítomného okamžiku ve všech fázích realizace receptu: od výběru ingrediencí až po přípravu zdravých potravin a dokonce i vědomé trávení času při čekání na to, až se jídlo uvaří. To vše nabízí skvělou příležitost zpomalit, ocenit maličkosti a trénovat mysl v přítomnosti. 

Čas strávený v kuchyni může být novým způsobem, jak zlepšit své zdraví díky mnoha výhodám. Zde jsou některé výhody vědomého vaření.

Pomáhá nám znovu se spojit sami se sebou

Vědomé vaření probouzí smysly, zejména čich, tedy mimovolnou paměť. Mimovolná paměť je důvodem, proč se často obracíme ke svým oblíbeným jídlům: příprava jídla, které si spojujeme s radostným obdobím našeho života, například pokrmu, který jsme milovali v dětství, nám může pomoci vybavit si tyto pocity v přítomnosti. Když si tuto hlubokou souvislost uvědomíme, může nás vést k vědomému výběru receptů, které nám pomohou zlepšit se po stránce psychické i fyzické.

Zvyšuje pocit štěstí a stimuluje kreativitu

Hlavními složkami vědomého vaření jsou pozitivní vibrace a vyjádření naší osobnosti, protože nám umožňuje vytvářet rukama to, co bude vyživovat naše tělo a mysl. Při vaření dáváme dohromady různé prvky, které se rozpouštějí, mutují, mění vzhled. Máme v rukou nekonečné možnosti tvoření bez obav z dokonalého výsledku, protože nejlepší výsledek není ten nejkrásnější nebo nejchutnější, ale ten, který nejvíce odráží naši chuť, náš vkus.

Dosažení cíle především uspokojuje naši emocionální potřebu mít cíl a smysl života, dodává nám klid a pocit štěstí. Bavte se tedy v kuchyni novými chutěmi nebo novým receptem a popusťte uzdu své fantazii! 

Zvyšuje sebevědomí

Velkou lekcí, kterou nám vědomé vaření bezvýhradně dává, je fakt, že můžeme uspět v přípravě každého pokrmu, dokonce i v tom nejsložitějším a zdánlivě nejobtížnějším. Každého cíle můžeme dosáhnout, pokud se nenecháme odradit a rozdělíme si proces na malé úkoly a budeme je vytrvale sledovat až do konce. Toto poznání nám dodává sebevědomí a hluboké uspokojení, zejména pokud si můžeme na své úspěchy sáhnout a ochutnat je. 
A pokud se výsledek nedostaví okamžitě, nic si nevyčítejte, zkoušejte to znovu a znovu. Vědomé vaření nás vybízí k tomu, abychom přijali skutečnost takovou, jaká je, aniž bychom ji měnili, ale naučili se být s tím, co je v danou chvíli v nás, v našem těle, mysli i srdci, a zapomněli na předsudky, očekávání a zklamání.

Pomáhá nám znovu se spojit s ostatními

Důležitou součástí rituálu vaření je čas věnovaný společenským vazbám a posilování spojení s blízkými. Péče o společný prožitek při jídle je vynikající praxí pro posílení uvědomění a přítomnosti v našem každodenním životě. Když vaříme pro druhé, vkládáme do toho, co děláme, veškerou svou lásku a dáváme jim vše dobré, co děláme pro sebe. Je to způsob, jak sdílet radost, pohodu a potěšení. 

Související technologie:
Oven Cook4-technologie
Užívejte si přítomnost a vychutnejte si každý krok svého receptu, stejně jako funkci Cook4, která se zaměřuje na dokonalou přípravu každého pokrmu během jediného cyklu, aniž by docházelo k mísení chutí.
Zjistěte více
Související technologie:
Oven Cook4-technologie
Užívejte si přítomnost a vychutnejte si každý krok svého receptu, stejně jako funkci Cook4, která se zaměřuje na dokonalou přípravu každého pokrmu během jediného cyklu, aniž by docházelo k mísení chutí.
Zjistěte více