logo JavaScript
JavaScript
Ve vašem prohlížeči není povolený JavaScript a nelze zobrazit tuto stránku.
Zapněte prosím JavaScript v nastavení vašeho prohlížeče.

Tiskové zprávy

02.07.2014
Varná deska je nezbytnou součástí takřka každé domácnosti. Stejně jako je každá domácnost specifická, mají i varné desky své nároky a vlastnosti. Jak si vybrat tu pravou, aby to byla láska od prvního vaření, radí Pavel Trka, produktový specialista Whirlpool CR.

Varné desky dělíme na několik základních typů: plynové, elektrické s litinovými plotýnkami, elektrické sklokeramické varné desky s tradičním ohřevem a stále populárnější elektrické sklokeramické varné desky s indukčním ohřevem. Vzájemně se odlišují především zdrojem energie a funkčními vlastnostmi. Čím se tedy při výběru řídit?

  1. Přípojka na plyn

Pokud je vaše domácnost připojená na plynové potrubí, není váš výběr omezený pouze na elektřinou napájené varné desky (včetně indukčních). Dokonce můžete zvolit i kombinaci plynových hořáků, indukční plotýnky či sklokeramické desky díky spojovatelným dílům.

  1. S troubou, či bez?

U většiny výrobců jsou na výběr samostatné varné desky či v kombinaci s troubou. Podstatnou výhodou oddělených spotřebičů je volnost jejich umístění. Varná deska bude s největší pravděpodobností vždy součástí kuchyňské desky, ale například troubu můžeme umístit do výše hrudníku, což je pro přípravu pokrmů praktičtější. Samostatné desky vypadají stylově v moderních domácnostech, kde jsou zabudované například do kuchyňských ostrůvků.

  1. Na velikosti záleží

Standardně jsou varné desky vyráběné se čtyřmi plotýnkami či hořáky o šířce do 60 cm. Malým domácnostem postačí i dvě plotýnky, naopak pro velké rodiny mohou být užitečné varné desky s šířkou nad 60 cm a často i s pěti varnými zónami. Vaše fantazie se však při vaření nemusí omezovat na vymezené plotýnky. Indukční varné desky totiž umožňují větší flexibilitu díky speciálním zónám.

„Do tzv. Flexi zóny indukčních varných desek značky Whirlpool můžete umístit velký oválný hrnec na celou plochu spojených varných zón, jeden hrnec do zadní části či přední části, nebo na obě části 3 - 4 hrnce najednou, protože není problém nastavit různý stupeň výkonu pro každou varnou zónu zvlášť,“ říká Pavel Trka.

  1. Ovládání pod kontrolou

Sklokeramické varné desky jsou obvykle v souladu s hladkým a celistvým designem opatřené dotykovým ovládáním bez vyčnívajících tlačítek a knoflíků. K regulaci intenzity vaření tak například stačí jednoduchý pohyb prstu ze strany na stranu pomocí slideru či ovládání každé plotýnky zvlášť. Součástí jsou i nejrůznější světelné kontrolky, například pro indikaci zůstatkového tepla, tedy zda jsou plotýnky po vaření ještě horké, nebo už mají bezpečnou teplotu. U plynových varných desek se naopak používají otočné knoflíky zvlášť pro každý hořák. Součástí desek je většinou také integrované zapalování hořáků. Hořáky mají bezpečnostní ventily, které plyn po určité době nečinnosti zastaví.

  1. Nízká spotřeba

Výhodou plynových varných desek je rychlá reakce na regulaci plamene, z hlediska úspory však vycházejí lépe sklokeramické desky, u kterých je při vaření přímý kontakt s nádobím. Na uvaření 2 litrů vody spotřebujete přibližně 0,230 kWh v případě indukce, 0,275 kWh na sklokeramické elektrické desce a 0,395 kWh při použití plynu.1 Indukční varné desky se 6. smyslem značky Whirlpool dokážou navíc ušetřit ještě 20 % energie díky využití speciálního algoritmu při dodávání energie. 2

  1. Snadná údržba

Sklokeramické varné desky mají hladký design, takže se čistí lépe než plynové hořáky. Některé plynové desky jsou však opatřené speciálním povrchem, který přispívá ke snazší údržbě.

Například jedinečný povrch iXeliumTM od společnosti Whirlpool je vyrobený pomocí nanotechnologie. Jde o ochrannou bariéru proti chemickému
i mechanickému působení, která přispívá ke stálobarevnosti, odolnosti a také usnadňuje čištění a údržbu desky.

  1. I vzhled rozhoduje

Varnou desku v kuchyni nikam neschováte, takže byste měli myslet také na její vzhled. V dnešní době jsou na trhu rozmanité desky v netradičních barvách i provedení. Například sklokeramická varná deska Whirlpool ACM 847 BA/WH je díky své bílé barvě tou pravou volbou pro vyznavače minimalismu a moderních trendů. Dodává se v moderním provedení bez rámu a se zkosenými hranami po celém obvodu.1 Údaje vzešlé z interního testování společnosti Whirlpool Corporation.

2 Oproti varným deskám Whirlpool bez 6. smyslu.

starší zprávy
frame-scrollup