logo JavaScript
JavaScript
Ve vašem prohlížeči není povolený JavaScript a nelze zobrazit tuto stránku.
Zapněte prosím JavaScript v nastavení vašeho prohlížeče.

Tiskové zprávy

01.07.2014
Moderní pračky dokážou v péči o oblečení takřka divy. Byla by proto škoda se při praní omezovat jen na klasické programy, když můžete prát šetrně z hlediska spotřeby pracího prostředku, času i samotného oblečení. Aby vám pračka takto pomáhala v domácnosti co nejdéle, věnujte jí párkrát do roka svou pozornost. Jak se zorientovat v užitečných symbolech pro praní a jak o pračku správně pečovat radí Pavel Trka, produktový specialista společnosti Whirlpool CR.

Moderní pračky nabízejí celou řadu funkcí, které vám usnadní práci a přitom přispějí k efektivnějšímu praní. Při běžných denních povinnostech však mnohdy nestíháme věnovat patřičnou pozornost symbolům na pračce, a některé užitečné funkce tak ani nevyužíváme, protože nastavujeme programy více méně ze zvyku. Přinášíme vám přehled symbolů z praček Whirlpool, které byste měli rozhodně znát a které stojí za to vyzkoušet.

Předpírka

Předpírka
Funkce „Předpírka“ přidává před zvolený hlavní prací program navíc cyklus předpírky, čímž praní prodlouží přibližně o 15 minut. Doporučuje se pro velmi znečištěné prádlo (např. pískem nebo hrubou nečistotou).

Dávkování

Dávkování
Pračky Whirlpool s funkcí „Dávkování“ doporučí optimální množství pracího prostředku pro dané oblečení podle zvoleného stupně zašpinění a množství prádla. Pomáhají tak šetřit prací prostředek, chrání životní prostředí i citlivou pokožku.

Antibacterial

Antibacterial
Prací cyklus, který minimálně 10 minut při teplotě nad 65 °C zlikviduje maximální množství nežádoucích bakterií. Tento program jistě ocení maminky nebo domácnosti s alergiky.

Intenzivní máchání

Při aktivování funkce „Intenzivní máchání“ je máchací cyklus delší a probíhá s větším množstvím vody. Intenzivní máchání je obzvlášť vhodné pro místa s velmi měkkou vodou, pro dětské prádlo nebo pro alergiky.

Barvy 15 °C

Barvy 15 °C
Díky této speciální funkci lze teplotu praní snížit na 15 °C, přičemž je zajištěna stejná prací schopnost jako u cyklů s teplotou 40 °C.

Program pro velké kusy prádla

Program pro velké kusy prádla
Speciální program určený pro praní velkých kusů prádla, jako jsou přikrývky, spací pytle apod.

Rapid

Rapid
Funkce „Rapid“ umožňuje rychlejší praní díky zkrácení doby programu. Doporučuje se pro lehce znečištěné prádlo.

Clean +

Clean +
Pokud používáte předpírání pomocí prostředků na odstraňování skvrn, při sepnutí tohoto tlačítka dojde k optimalizaci účinnosti předpíracího prostředku pro dosažení lepších výsledků při praní a odstraňování skvrn.

Stupeň zašpinění

Stupeň zašpinění
Symbol „Stupeň zašpinění“ upravuje délku programu podle stupně zašpinění prádla. Má také vliv na doporučené množství pracího prostředku při použití tlačítka „Dávkování“.

Nastavení ukončení cyklu

Nastavení ukončení cyklu
Touto funkcí můžete odložit ukončení programu na později a mít prádlo vyprané v konkrétní čas. Umožňuje také využít výhodnější noční sazby za spotřebu energie.

Kontrolka čištění čerpadla

Kontrolka čištění čerpadla
Pokud se na pračce rozsvítí kontrolka „Vyčistit čerpadlo“, neodčerpala se zbytková voda a je třeba manuálně zkontrolovat.

Oblíbené

Oblíbené
Umožňuje uložit program na míru pro každý druh prádla. Stačí zvolit druh tkaniny, požadovanou teplotu a otáčky odstřeďování. Jeho nastavení je možno kdykoliv libovolně měnit.

Péče o pračku se vyplatí

  1. Voňavý pomocník

Pokud perete méně často a využíváte především cykly s nižší teplotou vody, může pračka začít mírně zapáchat. Důvodem je usazování různých nečistot z oblečení. Řešení je jednoduché – alespoň jednou za tři měsíce spusťte pračku na 90 °C, klidně i naprázdno. Vysoká teplota si dokáže s drobnými zbytky nečistot usazených uvnitř pračky velmi dobře poradit. Pamatujte však na to, že ve chvíli, kdy zapínáte pračku bez prádla, je třeba vypnout fázi ždímání. Účinné je také nechávat po praní otevřená dvířka bubnu, dokud pračka dostatečně nevyschne.

Místem, kde se v pračce často usazují nečistoty a s nimi spojený zápach, je i násypka na prací prostředek, zvláště při používání tekutého gelu. Udržujte ji proto čistou.

  1. Vyčistěte filtry

Při péči o pračku je nutné myslet také na pravidelné čištění filtrů, které brání průniku nečistot a předmětů do vody v pračce nebo do čerpadla. Zanesení filtru přívodu vody poznáte tak, že pračka přestane napouštět dostatečné množství vody, i když je vodovodní kohout otevřený. Podle pokynů v manuálu filtr vyjměte a důkladně pročistěte. „V pračce se nachází ještě další speciální filtr, který brání průniku vláken do čerpadla v pračce. Opět se řiďte manuálem a pravidelně jej čistěte každé 2 - 3 měsíce,“ radí Pavel Trka ze společnosti Whirlpool CR.

  1. Pračku nepřetěžujte

Správné množství prádla v bubnu zajistí dobrý výsledek praní i menší poruchovost. Dodržujte proto maximální doporučenou kapacitu pračky. Myslete i na to, že některé materiály (například vlna) mají velkou savost, takže se při praní několikanásobně zvyšuje jejich hmotnost. V těchto případech je třeba předem počítat s menším naplněním pračky než například u bavlny.

V nabídce společnosti Whirlpool si můžete vybrat pračky s kapacitou od 5 kg až po 10 kg prádla. Moderní pračky Whirlpool jsou vybaveny technologií 6. smysl, díky které samy rozpoznají množství prádla a přizpůsobí mu ostatní parametry včetně spotřeby energie a vody. Doporučí také ideální dávkování pracího prostředku.

  1. Pozor na kovové předměty

Častým důvodem poškození praček jsou také drobnosti, které zůstaly v kapsách oblečení a rotací vypadnou přímo do bubnu, kde mohou způsobit jeho odření. Kovové předměty se často dostávají také mimo buben a v krajním případě dochází k prodření plastové nádrže, o kterou se cizí předmět rotací bubnu tře. Ideální je zapínat při praní knoflíky, zipy a především velmi dobře kontrolovat kapsy.

  1. Opravy přenechejte autorizovanému servisu

Častým důsledkem přetěžování pračky je zničení tlumičů. K poškození může dojít také kvůli drobnosti – například avizovaným zapomenutým mincím v kapse oblečení apod. Jakýkoliv zásah do pračky ale rozhodně přenechejte odborníkům v autorizovaném servisu, a to nejen v době trvání záruční lhůty. Odborníci dodají originální náhradní díly a zajistí jejich odbornou výměnu. Telefonní číslo na servisní linku společnosti Whirlpool je+420 840 111 312, opravu můžete nahlásit také elektronicky.

starší zprávy
frame-scrollup