logo JavaScript
JavaScript
Ve vašem prohlížeči není povolený JavaScript a nelze zobrazit tuto stránku.
Zapněte prosím JavaScript v nastavení vašeho prohlížeče.

Jak vybírat varnou desku

Varné desky jsou jedním z nejužívanějších vybavení kuchyně. Proto je důležité vybrat spotřebič, který nejlépe vyhovuje daným požadavkům.

Rozměry

Vestavné varné desky se vyrábějí v šířkách 30 a 60 až 77 cm. Deska šířky 60 cm má zpravidla čtyři místa pro ohřev, přičemž jedno bývá o malém výkonu pro menší nádobí, dvě bývají středního výkonu a jedno s vysokým výkonem slouží zejména pro přípravu velkého množství potravin nebo pro ohřev vody ve velkých nádobách. Na desce lze kombinovat různé druhy ohřevů.

U desek větší šířky může být umístěn větší počet míst pro ohřev, běžné jsou rovněž víceúčelové zóny pro použití oválného nádobí či kombinace několika druhů ohřevu.

Sklokeramické desky se nabízejí ve variantách bez rámečku, s obvodovým rámečkem a s rámečkem na bocích.

Typy varných desek

Plynové varné desky
Plynové desky jsou finančně nejdostupnější. Prakticky nulová tepelná setrvačnost při regulaci plamene umožňuje okamžitou reakci na stav připravovaného pokrmu a rychlejší ohřev. Tyto varné desky bývají vybaveny elektrickým, případně automatickým zapalováním a pojistkou proti zhasnutí plamene.

Při výběru plynové desky může být jedním z kritérií také provedení mřížek pro položení nádobí nad hořákem. Je již téměř pravidlem, že tvar mřížek umožňuje položit nad hořák i tu nejmenší nádobu, aniž bychom museli použít přídavnou mřížku.

Plynové desky Origami
Desky v designu Origami s možností volby mezi skleněným nebo nerezovým povrchem. K těmto varným deskám obdržíte samostatné příslušenství v podobě sendvičovače nebo ocelového stojanu s kamennou či litinovou deskou pro přípravu jídla a také dřevěné podložky, které oceníte při servírování pokrmů, připravovaných pomocí ocelového stojanu s deskou.

Sklokeramické varné desky
Elektrická sklokeramická varná deska je energeticky úspornější náhradou litinového předchůdce. Je odolná proti teplotním šokům, dobře se udržuje a šetří množství energie a času.

Indukční varné desky
Pokud při výběru domácích spotřebičů upřednostňujete hledisko úspory energie i času, pak v nabídce produktů Whirlpool nepřehlédněte modely varné desky s indukčními plotnami. Elektromagnetické pole, vznikající mezi ocelovým dnem nádoby a měděnou cívkou umístěnou pod plotnou, nepřetržitě zahřívá dno nádoby podle stupně nastaveného výkonu a výsledkem je rychlé a efektivní vaření. Samotný povrch desky se téměř nezahřívá, takže po celou dobu vaření je obsluha naprosto bezpečná. Deska se po skončení vaření rychle ochlazuje.

Bezpečnostní funkce

Plynové varné desky
Plynové desky jsou vybaveny automatickým časovačem, který po uplynutí nastaveného času hořák zhasne. Dalšími prvky ochrany jsou bezpečnostní ventily hořáků, uzavírající přívod plynu při náhodném zhasnutí plamene, a tepelné pojistky hořáků.

Sklokeramické varné desky
Sklokeramické desky mají bezpečnostní vypínání, indikátor zbytkového tepla a dětskou pojistku.

Snadnější ovládání

Sklokeramické varné desky
Senzorová tlačítka umožňují ovládat některé varné desky pouhým dotykem příslušné části sklokeramické plochy. Novinkou je tzv. slider, tedy možnost ovládat desku táhnutím prstu po ovladači.

Plynové varné desky
Většímu pohodlí přispívá elektrické zapalování hořáků tlačítkem, kdy většina desek Whirlpool má již toto zapalování integrované.

Užitečné funkce

Plynové varné desky

  • rychlý ohřev - pomocí vysokovýkonného tříkorunkového hořáku
  • kontrolky zbytkového tepla
  • nízkoteplotní funkce

Sklokeramické varné desky

  • víceokruhové varné zóny - umožňují zapojení pouze takové plochy varné desky, která odpovídá průměru nádoby, v níž se pokrm vaří anebo se přizpůsobí tvaru této nádoby
  • elektronické ukazatele - informují o aktivovaných funkcích, teplotě varných zón (indikace zbytkového tepla), zapnutých zónách a použité velikosti zón
  • funkce pro udržování teploty - oceníme ji zejména poté, kdy pokrm je již připraven a čekáme s jeho podáváním. Pokrm je udržován na servírovací teplotě 60 - 70°C
  • dětská pojistka - zablokování nastavených funkcí pomocí blokovacího senzoru způsobí, že další stisk libovolného ovládacího prvku nemá žádný vliv na nastavení funkcí desky
  • Jet Start - zabezpečí rychlé dosažení bodu varu tím, že při maximálním výkonu zahřeje plotnu za 8 minut na teplotu 630°C
  • funkce pro udržování nízké teploty - vhodná pro ohřev mléka, rozpouštění másla nebo čokolády a pro rozmrazování. Teplota v nádobě je udržována v rozmezí 35 - 45°C


frame-scrollup