logo JavaScript
JavaScript
Ve vašem prohlížeči není povolený JavaScript a nelze zobrazit tuto stránku.
Zapněte prosím JavaScript v nastavení vašeho prohlížeče.

Jak vybírat mikrovlnnou troubu

Mikrovlnná trouba je jedním z moderních pomocníků, jimiž si lze usnadnit každodenní vaření. Dobře vybrat z široké nabídky těchto spotřebičů není snadné. Je nutné zvážit, co od mikrovlnné trouby skutečně očekáváme, jaké funkce budeme využívat a kam ji umístíme.

Jak mikrovlnná trouba pracuje?

Mikrovlnná trouba funguje na principu vysokofrekvenčního elektromagnetického vlnění, které je schopno pronikat různými materiály, například plastem, sklem, keramikou či papírem a přímo tak ohřívat potraviny v těchto materiálech. Organické molekuly, z nichž se potraviny skládají, se při stimulaci mikrovlnným vlněním o frekvenci až 2450 MHz rychle rozkmitají a v důsledku nastalého tření vzniká teplo, které ohřívá potraviny. Pozor však na obaly či nádoby z kovových materiálů. Od nich se mikrovlny odrážejí a namísto správné funkce by došlo k poškození spotřebiče.

Umístění

Volit lze mezi vestavnými a volně stojícími spotřebiči. Při postavení běžné mikrovlnné trouby do policové skříňky je třeba respektovat, aby okolo přístroje zbyl dostatečný prostor pro přísun a odvod vzduchu. Rám, vymezující prostor okolo vestavné mikrovlnné trouby, zabezpečuje dostatečnou cirkulaci vzduchu pro chlazení výkonových částí. Některé mikrovlnné trouby mají otevírání dvířek shora, takže dvířka současně tvoří odkládací plochu. Většina spotřebičů nabízí standardní otvírání dvířek do stran.

Velikost

Velikost mikrovlnné trouby se kromě vnějších rozměrů určuje také vnitřním objemem. Nejmenší je 13 litrů a největší jsou trouby, které nabízejí objem 31 litrů. Důležitým parametrem je rovněž průměr otočného talíře.

Vybavení a kombinace

Trendem posledních let je zdravá kuchyně. Whirlpool vyvinul mikrovlnné trouby s funkcí vaření v páře Steam, které ve speciální parní nádobě připraví jídlo nejen chutné, ale především zdravé. Patentovaná funkce Crisp, která kombinuje mikrovlny a gril, je zase zárukou, že pokrmy upeče pěkně dokřupava svrchu i zespoda, úplně stejně jako tradiční pečící trouba, ale v podstatně kratším čase. Whirlpool přichází také s patentovanou technologií horkého vzduchu Jet Stream pro rovnoměrné upečení potravin. Další chytrá funkce Jet Defrost rozmrazuje potraviny až 7krát rychleji než běžné rozmrazovací funkce. Stačí zvolit druh potraviny a její hmotnost a funkce Jet Defrost se postará o dokonalé rozmrazení.

Ovládání

Mikrovlnné trouby mají mechanické nebo elektronické ovládání, vyšší modely jsou vybaveny přehledným LCD displejem.

Užitečné funkce

6. smysl
Po vložení pokrmu do trouby senzor zjistí jeho počáteční stav a nastaví očekávaný výsledek na konci procesu. Podle toho je zvolen optimální výkon trouby a doba přípravy.

Gril quartz
Umožní zahřátí mnohem rychleji, než tradiční gril (800 °C za 1 minutu).

Crisp
Funkce je zárukou upečení pokrmů dokřupava svrchu i zespodu.

Jet Stream
S touto funkcí pečete jako v tradiční troubě.

Jet Defrost
Rozmrazuje potraviny až 7krát rychleji, než běžné funkce.

Vaření v páře
Zdravý způsob vaření v páře díky speciální nádobě, která je dodávána společně s troubou.

Udržování teploty
Udržuje hotový pokrm v teple.frame-scrollup